Regeneracja filtrów DPF i FAP

Regeneracja filtrów DPF i FAP zamiast wymiany czy usuwania

Regeneracja filtra cząstek stałych DPF/FAP to jedna z usług w ofercie naszej firmy w zakresie pracy z filtrami i katalizatorami. Wymiana filtra cząstek stałych potrafi przysporzyć bólu głowy niejednemu użytkownikowi nowoczesnych Diesli. Myli się jednak ten, kto uważa, że tak być musi.

Zadaniem filtrów cząstek stałych jest wyłapanie i dopalenie cząstek stałych węgla, siarczanów czy popiołu obecnych w spalinach. Robi się to albo na „sucho” w bardzo wysokiej temperaturze (DPF), albo na „mokro” przez dodanie płynów katalizujących (FAP).

Ten proekologiczny proces jest niestety drogi, głównie ze względu na koszty wymiany zabrudzonego i zniszczonego filtra. Nawet w przypadku zamienników, taka wymiana jest liczona w tysiącach złotych. Ale wymiana nie zawsze jest niezbędna. Jeśli twój filtr nie jest uszkodzony, wystarczy tu regeneracja.

Regeneracja filtrów DPF i FAP - filtr przed i po regeneracji

Filtr DPF FAP przed i po regeneracji filtra

Regeneracja filtrów DPF i FAP – jak wygląda proces?

Proces regeneracji filtrów DPF/FAP dzieli się na kilka faz. Najpierw za pomocą specjalnej kamery endoskopowej oceniamy stan mechaniczny filtra. Następnie filtr montujemy w specjalnym urządzeniu czyszczącym, gdzie badamy stopień zanieczyszczenia i usuwamy cząstki oleju mogące utrudnić proces.

Centralnym etapem regeneracji jest trójfazowe czyszczenie filtra powietrzem i wodą. Są one wtryskiwane pod ciśnieniem i przy odpowiedniej częstotliwości, wpierw w kierunku przeciwnym do przepływu spalin, potem zgodnie z nim, a na końcu znów w kierunku przeciwnym. Przy silnie zabrudzonym filtrze czyszczenie powtarzamy. Regenerację kończymy osuszeniem filtra przepływem powietrza o temperaturze 90⁰C i zresetowaniem sterowników filtra i silnika.

Tak przeprowadzoną regeneracją usuwamy z filtra 99% zalegających niespalonych cząstek. To różni nas od czyszczenia filtra w przydomowym garażu, które ze względu na konstrukcję filtra nie pozwoli ci usunąć zabrudzeń nawet przy wykorzystaniu drogich preparatów. Metoda pozwala na bardzo dokładne usuwanie wszystkich rodzajów cząstek stałych ( sadza, popioły, nagary, tlenek cedru ) zarówno z kanałów wylotowych jak i dolotowych rdzenia filtra.

Zregeneruj filtry DPF i FAP bez kosztownej wymiany

Dzięki naszemu serwisowi możesz zregenerować filtry cząstek stałych, doprowadzając je do niemal pierwotnego stanu. Nie będziesz potrzebował kosztowej wymiany, zrezygnujesz też z niezgodnego z prawem wycięcia. Takie działanie wykonane choćby z niewielkim błędem może doprowadzić do uszkodzenia silnika. Zamiast tego, u nas otrzymasz dokumentację z protokołem czyszczenia gwarantujące przebieg i skuteczność regeneracji.

Dysponujemy nową linią technologiczną pozwalającą skutecznie regenerować filtry cząsteczek stałych, katalizatorów SCR do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i autobusów. Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania.